Projekt unijny Zespołu Szkół im. J. Wyżykowskiego w Głogowie oraz partnerów YIT oraz EU Mobility Sverige

Partnerzy  projektu:

• Your International Training: Sligo, Irlandia
  • EU Mobility Sverige: Malmö, Szwecja

Działania projektowe:

• Projekt Zespołu Szkół im. Jana Wyżykowskiego w Głogowie „Zawody nowoczesnej Europy”, zrealizowano w ramach programu Erasmus+, Akcja 1. Uczestnikami projektu było 48 uczniów wraz z 5 opiekunami, stanowiącymi kadrę pedagogiczną szkoły.
  • Projekt rozpoczął się w czerwcu 2019 a zakończono go we wrześniu 2022 roku. Projekt miał się zakończyć rok wcześniej, ale wystąpiliśmy z prośbą o przedłużenie Projektu o rok w związku z pandemią COVID-19. Prośba nasza została rozpatrzona pozytywnie.
  • Projekt został podzielony na dwie Mobilności:
  • Mobilność 1 (VI 2019 – VI 2020)

W ramach tej Mobilności 24 uczniów wyjechało na zagraniczne praktyki zawodowe do Sligo w Irlandii. Organizacją goszczącą była irlandzka firma Your International Training. Praktyka zawodowa miała się odbyć w dniach 02.03.2019 – 27.03.2019. Niestety z powodu wybuchu pandemii COVID-19, została skrócona o 2 tygodnie i zakończyła się 11.03.2019.

Mobilność 2 (IX 2021 – VI 2022)

W ramach tej Mobilności 24 uczniów wyjechało na zagraniczne praktyki zawodowe do Malmo w Szwecji. Organizacją goszczącą była firma EU Mobility Training. Praktyka zawodowa odbyła się w dniach 14.02.2022 – 11.03.2022.

Rezultaty projektu:

Rezultaty Projektu można podzielić na dwie kategorie: materialne i niematerialne.

• Certyfikaty ukończenia zagranicznych praktyk zawodowych wystawione przez zagraniczne instytucje: Your International Training i EU Mobility Training
  • Uzyskanie dokumentów Europass Mobility i ECVET
  • Stworzenie CV w języku obcym
  • Zaliczenie zawodowych praktyk miesięcznych i wypełnienie dzienniczków praktyk również w języku angielskim
  • Stworzenie prezentacji wideo i 'slideshow’ z pobytu na praktykach
  • Promocja Projektu prowadzona przez uczniów i opiekunów na stronie Facebooka „Wyżyk na Erasmusie+” (https://www.facebook.com/Wy%C5%BCyk-na-Erasmusie-111454093791551)
  • Zwiększenie kompetencji językowych (poprawa średniego wyniku uzyskanego z testu poziomującego z języka angielskiego przed i po Mobilności).
  • Nabycie praktycznych umiejętności zawodowych, wliczając też pozaprogramowe: obsługa drukarek 3D czy zgrzewarki do światłowodów.
  • Zmniejszenie lęku przed komunikacją werbalną w języku angielskim.
  • Nabycie kompetencji społecznych: praca w zespole, usamodzielnienie się, radzenie sobie ze stresem, tolerancja
  • Materiały promujące program Erasmus+: baner, plakaty, gadżety.

Erasmus Szwecja: Prezentacja z wyjazdu w ramach II edycji projektu:

Film dostępny na platformie https://www.youtube.com/watch?v=ogIm6AYneWY