Witamy na stronie placówki.

Sprawiedliwy handel i ekologia


 budynek szkoły

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, odbyły w naszej szkole zajęcia, na których zostały poruszone tematy takie jak: ekologia, społeczeństwo, ekonomia czy Fair Trade (sprawiedliwy handel). Dn. 20-23 października dziewczyny: Alicja Rekusz i Natalia Niemczewska pojechały na wykłady do Kowar. Spotkały się tam wraz z innymi uczniami różnych szkół. Zajęcia przebiegały w miłej i przyjaznej atmosferze. Wykładowcy przekazali swoją wiedzę w różnego typu zajęciach.

W dniu 17.11.2011 odbyły się warsztaty naukowe w naszej szkole z okazji tygodnia edukacji globalnej. Warsztaty miały za zadanie uświadomić uczestników o pojęciu sprawiedliwego handlu.

Warsztaty zaczęły się od zapoznania uczestników, które odbyło się w formie zabawy. Poprosiłyśmy osoby z grupy by opowiedziały nam jak rozumieją pojęcie „sprawiedliwy handel” . Następnie przeczytałyśmy dokładną definicje, rozpoczynając dyskusje na ten temat. Podczas dyskusji zaprezentowałyśmy kilka krótkich filmików o „fair trade”. Po obejrzeniu zagrałyśmy w grę ekonomiczną na przykładzie banana. Uczestnicy podzielili się na pięcioosobowe grupy, każda grupa dostała daną rolę (pracownik plantacji, importer, sprzedawca itp. ) Grupy miały za zadanie ustalić część dochodu z jednego banana o koszcie 1zł na 5 osób ( importer, sprzedawca, właściciel plantacji, pracownik plantacji, przewoźnik). Po ustaleniu dochodów przez uczestników ukazałyśmy im prawdziwy rozkład – wszyscy byli zaskoczeni tym wynikiem. Po przerwie rozpoczęłyśmy „World cafe” (latające plakaty) uczestnicy przemieszczali się miedzy 5 stolikami, odpowiadając na ciekawe pytania dotyczące tematu warsztatów. My w tym czasie przebrane za kelnerki zbierałyśmy zamówienia od uczestników ( kawa, herbata, sok, ciastka). W tych samych składach grupy miały założyć swoje działalności charytatywne na rzecz „fair trade” Prowadzące jako jurry ( Joanna Krupa, Hanka Mostowiak, Kuba Wojewódzki, Martyna Wojciechowska ) miało przyznać pieniądze na rozpoczęcie najlepszej działalności.

Na sam koniec krótko podsumowałyśmy temat warsztatów i podziękowałyśmy za wspólną zabawę poprosiłyśmy uczestników aby wspólnie z nami starali się zmienić handel na bardziej sprawiedliwy poprzez kupowanie produktów ze znakiem „fair trade”.

Natomiast w piątek zajęcia dotyczyły głównie ekologii. Prowadzące stały się przekonać wiedzę zdobytą wcześniej w Kowarach. Największą czynnością uczestników okazały się pracy w grupach dotyczące stworzenie własnej działalności charytatywnych dla społeczeństwa. Prowadzące wcieliły się w jury znanych programów, grupy dostawały czeki o różnych wartościach, świadczące o wygranej. Kolejne zadania takie jak quiz czy tzw. „Latające plakaty” również okazały się trafne. Uczestnicy byli zdziwieni ciekawostkami wywołani przez quiz. Wszystko to było przemieszane z poczęstunkiem zabawami zapoznawczymi.

 budynek szkoły

Osoba wprowadzająca.

Super Admin

Adam Trojanowski